Elvehetik tőlünk az otthonunkat, az értékeinket. A családunkat. Az életünket. Elűzhetnek bennünket, ahogy eddig még sosem sikerült. Megalázhatnak, megfoszthatnak emberi mivoltunktól. De a gondolatainkat nem vehetik el. A tehetségünket nem vehetik el. Nem vehetik el a tudásunkat, az emlékeinket, az elménket.
Az intelligencia az emlékezés és a felejtés okos keverékét kívánja meg.
Mennél műveltebb egy nép, annál kisebb szerepet játszik nála a vallás.
Kizárólag az evolúció tudja, hogy a "rossz" valóban rossz-e.
A sikeres számítógépes keresés titka a megfelelő kérdésfeltevés. Pontos kérdés hiányában a világ összes adatához való hozzáférésnek sem volt semmi haszna.
A bizonyosság kegyetlen állapot. Korlátozza a lehetőségeinket és elzár minket a valós világtól.
Van elég gondolat. Nem kell újakat szülni. Inkább tisztítsuk meg a meglévőket! Sok vadon termő ötletfoszlány ellentmondást eredményez, és kételyeket teremt. A kétely káoszhoz vezet, a káosz anarchiához.
A megszerzett tudás képessé tesz arra, hogy lehetséges megoldásokat találj ki a nehéz helyzetek esetén, és eleve meggátol abban, hogy rossz döntéseket hozz.
A műveltség alászálló dolog, mindig csak süllyed és ebben a legmeglepőbb, hogy mindig van hová.
A tudás (...) semmilyen filozófiával nem helyettesíthető.
Tulajdonképpen akkor tudunk csak, ha keveset tudunk; a tudással nő a kétely.
Könnyebben bocsátjuk meg valakinek a tudatlanságát, mint azt, hogy mindent jobban tud.
Tudatlanság fél egészség.
Ha kellőképpen hosszú ideig élünk, rádöbbenünk, hogy később minden bizonyított tényt megcáfolnak, majd ismét bebizonyítanak.
Okos ember nem követ el csekély balgaságot.
A munka igazi jutalma tudás és erény.
Az ember minden igazi értékét szükségszerűen s mindig maga szerzi, s amit az ember szerez, az eleven tulajdon, amely nem függ az uralkodó hatalom, a tömeg, a forradalmak kénye-kedvétől, a tűz, vihar, bankbukások veszélyétől, hanem örökké megújhodik az ember végső leheletéig.
A felnőtt embert börtönbe zárja a tudatossága. Mihelyest csak egyszer is hatásosan beszélt vagy cselekedett, már fogoly, akit százak és százak rokonszenve vagy gyűlölete őriz, s akiknek érzelmeit neki ezentúl mindig fontolóra kell vennie.
Az okos ember is tévedhet, legfeljebb még okosabb lesz, ha belátja tévedését.
A hit néha éppen annyit ér, mint a tudás.
A tévedés nem sarlatánság. A sarlatánság a tévedés el nem ismerése.
A tudás senkinek sem lehet a privilégiuma, még az egyetemeknek sem. A tudáshoz mindenkinek joga van.
Az emberi közösség sokkal többet tud ma, mint amennyit az őskori hordák tudtak. Egyéni szinten azonban az ősi gyűjtögetők voltak minden idők legműveltebb és legképzettebb emberei.
Aki nem tud semmit, annak nem fáj a feje.
A kellemetlen helyzeteket (...) az emberi hülyeség teszi elviselhetővé. A korlátaink védenek bennünket, mint a pajzs. Minél többet tud az ember a világról, érzelmileg és idegileg annál kiszolgáltatottabb.
Még mindig nem tudjuk, hogy honnan jöttünk, még mindig nem tudjuk, hogy hová megyünk vagy miért, de tudjuk azt, hogy a tudatlanságnak nem kell szükségképpen örökké velünk maradni.
A tudatlan emberek azt hiszik, azért jöttünk a világra, hogy harcoljunk, háborúzzunk, párosodjunk, és utódokat nemzzünk. Nem! Az a mi feladatunk, hogy gyarapítsuk a tudásunkat. Ezért jöttünk a világra.
Akinek könyvtára van, annak ezer tanítómestere van.
Csak akkor érti meg az ember, hogy milyen fontos a tanulás, amikor valaki elveszi tőle a tollát.
A tudomány teljes bizonyossággal jobb, mint a tudatlanság.
Ma már a legtöbben tudnak annyira olvasni, hogy a köznapi igényeiket kielégítsék, mint ahogyan a számoláshoz is konyítanak annyira, hogy könyvelni tudjanak, és ne csapják be őket az üzleti életben; de ami az olvasást illeti, erről kevés vagy éppen semmi fogalmuk sincsen, márpedig olvasásnak a szó legmagasabb értelmében csakis azt mondhatjuk, ha nem olyat olvasunk, ami elkápráztat, elzsongít, és egy időre álomba ringatja magasabb képességeinket, hanem olyat, amihez lábujjhegyre kell ágaskodnunk, hogy fölérjük ésszel, aminek legéberebb, legfrissebb óráinkat kell szentelnünk.
A jelzőt: művelt, nap mint nap ki kell érdemelni.
Amit biztosan tudunk, soha nem tudhatjuk biztosan.
Az elmélkedés a szív mécsese, amely megvilágítja a lelket, ám nélküle a szív sötétségben van. A fény a bölcsekben születik.
Valódi tudással rendelkezni sokkal több bánattal jár, mint boldogsággal, több fájdalommal, mint örömmel, de az ember csak gazdagabbá válik és gyarapodik az által, ha tanul.
Egy kevés tudás veszélyes, de feleannyira se rossz, mint a nagy adag tudatlanság.
A Világegyetem önmaga lehető leggyorsabb szimulációja, és nem ismeri a saját jövőjét.
Sok mindent tudok arról, ami van, de arról, ami lesz, csak igen keveset (...). Nem mondhatom meg, ki pusztul el, ki marad életben. Ki bukik el ma, a lenyugvó nappal.
Én csupa agy vagyok. Tekintsük a testem többi részét felesleges függeléknek!
Jobb, ha az ember kissé felkészületlennek érzi magát, mint ha úgy áll egy helyzethez, hogy azt gondolja, mindent tud.
Minden intelligens ember fél. Minél intelligensebbek vagyunk, annál jobban félünk.
Olyan sok van, amit tudni akarok; olvasni akarok és tanulni akarok. Magam előtt látom a világ isteni színjátékát, az embereket és táncukat, és látom szépségét, a tengert és a pálmafákat, a napfelkeltét és a napnyugtát és a csillagos éjszakát. Minden összefolyik előttem, de sejtem már homályosan az összefüggést, és kimeríthetetlen gazdagságot látok magam előtt, látom mindennek titokzatosságát és különösségét, a részvétet és szeretetet, az Utat és az Utast, és végül talán - Istent.
Néha szükségünk van a józan észre, amikor feldolgozhatatlan és értelmetlen a helyzet.
Önmagunknak kell megteremteni azt az alapot, melyre felépíthetjük egyre táguló ismereteinket. Kevés dolgot kapunk csak úgy... mindent ki kell érdemelni, mindenért tenni kell.
Lehetetlen... végtelen... ezek éppolyan megfoghatatlan fogalmak, mint a reménytelenség vagy a hit. Érezzük őket, áthat minket, ha hagyjuk, de ennél közelebb nem kerülünk hozzájuk.
A hallgatás bölcsessége az, ami megkülönbözteti a tudás birtokosát attól, aki csak akarni képes, de tudni nem tud.
A hatalom tudás nélkül olyan, mint az életlen balta. Összezúz, ahelyett, hogy egyengetne.
Azt mondják, hogy a tudás hatalom. A tudás nemcsak hatalom, hanem egyúttal szórakozás is.
Az embernek nem kell gondolkodni, csak logikusnak lenni.
A tudást kereső embernek először meg kell tanulnia hallgatni.
Elfelejtette jelszavát?
vagy
Rendszer
Elküldöm egy barátomnak